Jak czyści się dachy pokryte dachówką i blachodachówką?
Dachy domów jednorodzinnych przez lata stopniowo się brudzą, aż w końcu zaczynają wyglądać nieestetycznie. Właściciele domów zabierają się wtedy za mycie dachów, jednak nie zawsze robią to poprawnie. Niestety, zły dobór metody mycia i jego nieumiejętne wykonanie może przynieść więcej szkód niż korzyści. Dlatego warto na ten temat dowiedzieć się nieco więcej.
Pokrycie z blachodachówki
Dachy pokryte blachodachówką powinno się myć nie częściej niż raz na kilka lat. Zanim jednak weźmiemy się za mycie, należy upewnić się, czy na dachu nie powstały żadne uszkodzenia ani rysy. Jeśli okaże się, że coś się pojawiło, najpierw należy wszystkie uszkodzenia zabezpieczyć dedykowaną do tego celu farbą renowacyjną.
Dopiero po jej wyschnięciu możemy zabrać się za mycie. Zaniedbanie tego kroku doprowadziłoby do powstania ognisk rdzy, które w kolejnych latach zaczęłyby atakować całe pokrycie dachowe. Dachy pokryte blachodachówką myje się od góry, tak, aby woda ściekała od kalenic w dół i na boki. Jeśli zaczniemy po prostu polewać dach, stojąc obok domu, woda dostanie się pod arkusze i zaleje ocieplenie. Myjąc blachodachówkę (czy też odśnieżając) pamiętajmy, aby używać miękkich narzędzi i starać się nie rysować ani nie wyginać arkuszy.
Pokrycie z dachówki ceramicznej
Dachówki ceramiczne są bardzo odporne na osiadanie kurzu, a skutecznie zmywa go padający deszcz. Zazwyczaj więc mycie dachu ogranicza się do polewania go wodą. Zdarza się jednak, że niektóre dachówki w miejscach zacienionych i o dużej wilgotności porastają mchem. Ten udaje się skutecznie usunąć szczotką ryżową. Dobrym pomysłem jest też zakup detergentu do usuwania mchu, a także specjalnego impregnatu, który zapobiega jego rozprzestrzenianiu się. Jeśli dach pobrudzony jest substancjami smolistymi (np. gdy nasz dom stoi niedaleko zakładów przemysłowych), dachówka cierpliwie zniesie użycie detergentów. Naturalne dachówki, nieszkliwione, można nawet zdjąć z dachu i wypiaskować. Zawsze najlepszym pomysłem jest jednak poradzenie się o metodę mycia producenta danego pokrycia dachowego.