Z czego składa się system rynnowy?

Z czego składa się system rynnowy?

Każdy budynek musi być wyposażony w dopasowaną do swej konstrukcji instalację pozwalającą na zbieranie i odprowadzanie do podłoża, systemu gromadzenia deszczówki lub kanalizacji burzowej wodę ściekającą z połaci dachu. W przeciwnym razie podczas gwałtownego lub długotrwałego deszczu mogłaby ona podciekać pod elementy pokrycia albo spływać po ścianach, powodując powstanie brzydko wyglądających zacieków. Problemem okazałoby się też zmoczenie ścian, co w razie silnego zawilgocenia tynku skończyłoby się uszkodzeniem termoizolacji. Rozwiązaniem, które umożliwia radzenie sobie z takimi wyzwaniami, są systemy rynnowe. W Wyszkowie ich sprzedażą zajmuje się firma Sigma będąca dobrze zaopatrzoną hurtownią materiałów budowlanych. Przyjrzyjmy się bliżej orynnowaniu i sprawdźmy, z czego się składa.

Co składa się na orynnowanie?

Orynnowanie jest instalowane przy krawędzi połaci dachu z użyciem specjalnych haków mocowanych do deski okapowej, deski czołowej albo krokwi. Na hakach umieszcza się poziome odcinki rynien, zachowując odpowiedni spadek, by woda spływała grawitacyjnie w stronę koszy spustowych. Do nich podłączone są rury spustowe, przytwierdzone do ścian przy pomocy obejm. Jeżeli dach ma złożoną geometrię, niezbędne jest stosowanie kształtek do zmiany kierunku. Rynny są zakończone denkiem. W rurze spustowej znajduje się w niewielkiej odległości od podłoża otwór rewizyjny ułatwiający czyszczenie. Przy poziomie gruntu ulokowany jest odpływ wraz z filtrem mechanicznym.

Z czego produkuje się rynny?

Rynny mogą być wykonywane z różnych materiałów. Najczęściej używane są rynny z blachy ocynkowanej, które są przystępne cenowo i bardzo wytrzymałe. Często zastępuje się je lżejszymi rynnami z PVC. Można też zdecydować się na rynny aluminiowe o doskonałej odporności na czynniki zewnętrzne albo drogimi, lecz wytrzymałymi i efektownymi rynnami miedzianymi. Zwolenników mają też rynny z blachy tytanowo-cynkowej.