Zasady układania kostki brukowej

Zasady układania kostki brukowej

Zasady układania kostki brukowej

Kostka brukowa jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów budowlanych, jeśli chodzi o wykańczanie podjazdów i podwórek przed domem. Część osób decyduje się na położenie kostki również na schodach czy tarasie domu. I nic w tym dziwnego. Kostka wygląda niezwykle elegancko, a jeśli jest prawidłowo ułożona, świetnie zapobiega tworzeniu się kałuż. Kostka jest też bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nie zniszczą jej dzieci bawiące się zabawkami ogrodowymi ani ciężkie pojazdy.

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej zawsze warto zlecić doświadczonym fachowcom. Zwłaszcza przy skomplikowanych wzorach i kształtach, praca pójdzie szybko, bezproblemowo i tylko przy minimalnych stratach na materiale. Kostka brukowa ułożona przez fachowców będzie miała prawidłowo wykonane skosy, dzięki czemu podeszczowa woda będzie z niej idealnie odprowadzana. Fachowcy ocenią też, czy nie trzeba zrobić dodatkowych odwodnień. Doświadczona ekipa zadba, by kostka była odpowiednio zagęszczona, co wpływa na jej stabilność. Poszczególne elementy nie powinny się ruszać. Jest to szczególnie istotne przy wrażliwych na nacisk brzegach podjazdu.

Etapy układania kostki

Pierwszym etapem układania kostki brukowej jest korytowanie. Polega ono na wykopaniu zagłębienia w miejscu, w którym będzie się znajdował podjazd. Jeśli to konieczne, w kolejnym etapie montuje się wcześniej wspomniane odwodnienia. Gdy są już gotowe, można zabrać się za ustawianie krawężników. Kolejną czynnością jest przygotowanie podbudowy stabilizującej grunt oraz warstwy podkładowej. Dopiero wtedy można przejść do właściwego układania kostki brukowej. Gdy wszystkie elementy znajdują się na swoich miejscach, konieczne jest ubicie kostki wibratorem powierzchniowym, wyposażonym w odpowiednią nakładkę, która ochroni kostkę przed uszkodzeniem. Wykonaną nawierzchnię zasypuje się drobnym piaskiem. Piasek zamiata się tak, aby równo wypełnił szczeliny między elementami, a jego nadmiar usuwa. Dopiero wtedy nawierzchnia jest w pełni gotowa do użytku.