Rodzaje dachówki ceramicznej

Rodzaje dachówki ceramicznej

Rodzaje dachówki ceramicznej

Dachówka ceramiczna jest prawdopodobnie najbardziej prestiżowym i gustownym pokryciem dachowym. Nic w tym dziwnego – może przetrwać długie lata i to bez utraty walorów ochronnych dachu ani swojej wysokiej estetyki. Dachówka ceramiczna wspaniale wycisza dom, jest też polecana jako najlepsze pokrycie dachowe tam, gdzie docierają silne wiatry. Jakie typy dachówki ceramicznej znajdziemy w sklepach?
Dachówki naturalne, angobowane i glazurowane
Dachówki naturalne to oczywiście te, które oglądamy na dachach starych budynków i zabytków. Są stworzone z surowej gliny i mają charakterystyczną, czerwoną, chropowatą powierzchnię. Dachówki angobowane przed wypaleniem pokrywane są płynną glinką z barwnikami naturalnymi, dzięki której są one gładsze i odporniejsze na działanie mchu. Z kolei dachówki glazurowane to te, które pokrywa się szkliwem i ponownie wypala. Dzięki temu procesowi są gładkie, błyszczące, a także odporne na zabrudzenia, działaniu mchu, lecz przede wszystkim – mrozoodporne. To właśnie ich używa się obecnie najczęściej.

Różne kształty dachówek


Dachówki ceramiczne dostępne są w różnych kształtach. Bardzo popularne są karpiówki, które mają charakterystyczny nosek na dolnej powierzchni służący do zahaczenia o łatę. Można je układać „na łuskę” i „na koronkę”. Popularne są również dachówki-holenderki, nazywane też esówkami. Ta druga nazwa bierze się z ich kształtu przypominającego w przekroju poprzecznym literę „S”. Esówki słyną z niezwykłej szczelności. Innym znanym typem dachówki są dachówki zakładkowe, wyposażone w zamki nabocznych i górnych krawędziach. Są wybierane m.in. ze względu na szybkość montażu. Warto wspomnieć też o dachówkach typu mnich-mniszka. Te z kolei układa się parami – w każdej parze są dachówki o nieco innym kształcie. Pokrycie nimi dachu wymaga zatrudnienia specjalisty i nie jest najtańsze, jednak efekt rzeczywiście przechodzi najśmielsze oczekiwania. Poza walorami estetycznymi, mnich-mniszka gwarantują oczywiście wysoką szczelność dachu i jego długą żywotność.