Poznaj główne zalety blachodachówki modułowej

Poznaj główne zalety blachodachówki modułowej

Poznaj główne zalety blachodachówki modułowej

Pokrycie dachowe w każdym budynku odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego przed materiałami zastosowanymi do budowy dachu stawia się szczególnie wysokie wymagania. Spełnia je blachodachówka, która ze względu na swoje właściwości stosowana jest obecnie nawet częściej niż standardowa dachówka. Do najważniejszych zalet zaliczamy m.in. niską wagę, wysoką odporność na wilgoć oraz trwałość.

Wyróżniamy dwa podstawowe warianty tego pokrycia dachowego: blachodachówkę w arkuszach i modułową. W tym artykule skupimy się na wersji modułowej, która ze względu na swoje podstawowe parametry stanowi idealny materiał na poszycie dachowe.

Blachodachówka modułowa – trwała i estetyczna

Blachodachówka modułowa wyróżnia się nie tylko wieloma zaletami technicznymi, ale i estetycznymi. Przede wszystkim nie wymaga wykonywania dokładnych pomiarów całego dachu jak w przypadku dachówki w arkuszach. Wystarczy określenie powierzchni połaci w metrach kwadratowych. Nie jest konieczne też stosowanie specjalistycznego sprzętu podczas transportu czy montażu, dzięki czemu możliwe jest stosunkowo szybkie ułożenie całej konstrukcji dachu. Łatwość montażu jest ważny przede wszystkim ze względu na możliwość uniknięcia szeregu błędów konstrukcyjnych, które niestety niekiedy są popełniane podczas układania blachodachówki w arkuszach. Co więcej, minimalizowana jest też ilość odpadów powstających przy montażu.
Blachodachówka modułowa pozwala na wykonanie dowolnego docięcia, jeśli zaistnieje taka konieczność. Pozwala na stworzenie solidnego i bezpiecznego dachu, który jest lekki i z łatwością wkomponowuje się w architekturę dowolnego budynku.

Montaż blachodachówki modułowej

Jak już zostało wspomniane, montaż blachodachówki modułowej nie stanowi trudnego zadania, w szczególności dla profesjonalnych dekarzy. Podczas montażu najważniejsze jest precyzyjne ułożenie poszczególnych modułów, aby prawidłowo na siebie nachodziły i zachowały wymaganą szczelność. Bardzo ważne jest solidne przykręcenie blachodachówki przy pomocy wkrętów z uszczelkami.

W przypadku konstrukcji dachowej o nietypowym kształcie, np. z wieloma spadkami, najczęściej konieczne jest docięcie modułów. W przypadku blachodachówki zaleca się przycinanie na zimno nożycami.