Pokrycie dachowe z blachy trapezowej. Najważniejsze korzyści

Pokrycie dachowe z blachy trapezowej. Najważniejsze korzyści

Pokrycie dachowe z blachy trapezowej. Najważniejsze korzyści

Blacha trapezowa należy do grupy blach profilowanych. Zapewnia trwałe, funkcjonalne, a jednocześnie estetyczne pokrycie dachowe, dlatego też bardzo często wybierana jest przez inwestorów. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić najważniejsze zasady z zastosowania blachy trapezowej oraz podpowiedzieć, kiedy ten rodzaj pokrycia sprawdzi się najlepiej.

Główne korzyści z zastosowania blachy trapezowej na dach

Blacha trapezowa na dach stanowi alternatywę dla tradycyjnej dachówki. Jej popularność wynika przede wszystkim z trwałości i wyjątkowej odporności na niesprzyjające warunki pogodowe oraz działanie skrajnych temperatur. Pod tym względem wykazuje znacznie lepsze właściwości niż standardowa blachodachówka, która jest znacznie cieńsza niż blacha trapezowa, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie takich czynników atmosferycznych jak grad czy mocny wiatr.

Pokrycie z blachy trapezowej nie nasiąka wodą, więc może być zastosowane również w przypadku dachów o nieco mniejszej wytrzymałości na obciążenia. Zapewnia również łatwość montażu, co z kolei przekłada się na koszt realizacji konstrukcji dachowej.

Blacha trapezowa zapewnia długie użytkowanie w dobrym stanie technicznym. Najdłuższą żywotnością cechują się blachy wielowarstwowe ze specjalną powłoką poliuretanową, które – zgodnie z informacjami producentów – mogą przetrwać bez żadnych problemów nawet 50 lat.

Zastosowanie blachy trapezowej na dach

Blacha trapezowa na dach wykorzystywana jest obecnie powszechnie przy wykańczaniu dachów domów jednorodzinnych oraz obiektów przemysłowych, produkcyjnych, magazynowych czy gospodarczych. Najlepiej sprawdza się w przypadku dużych i prostych połaci dachowych.

Jak już zostało wspomniane, blacha trapezowa nie nasiąka wodą i stanowi stosunkowo lekką konstrukcję, przez co dobrze sprawdza się w przypadku konstrukcji, które nie mogą zostać zbytnio obciążone. Nie wymaga również zastosowania skomplikowanej czy szczególnie mocnej więźby. To wszystko może wpłynąć również na niższy koszt nie tylko samej blachy, ale również opłat za realizację montażu.

Przy doborze blachy warto wziąć pod uwagę również kąt nachylenia połaci. Blacha trapezowa najlepiej sprawdzi się w przypadku dachów płaskich lub o niskim kącie nachylenia. Zaleca się, aby górna granica wynosiła ok. 90°.